Druhy nehormonální antikoncepce – výhody a nevýhody

Dnešní doba je úžasná v tom, že máme téměř v každém oboru spoustu možností. Můžete si vybrat, jestli zajdete na nákup do supermarketu nebo do bioobchodu. Jestli zvolíte cestu klasické medicíny nebo přírodního lékařství. Stejně tak je pestrou oblastí antikoncepce. Je zajímavé, že i přes tuto škálu variant, ještě stále většina žen v plodném věku věří nejvíce hormonální antikoncepci. Je to naší pohodlností nebo opravdu nejsou informace až tak známé a běžně dostupné? Tento článek má za cíl, seznámit vás právě s těmi nehormonálními metodami a představit jejich klady a zápory. Najdete si tu svou? Nebo třeba více z nich?

druhycb

 

Většina nehormonálních metod má obvykle tu výhodu že, na rozdíl od hormonálních nemá žádné vedlejší negativní účinky. Není tomu však u všech a proto jsme sepsaly přehledný seznam, který ukáže, na co si dát pozor při výběru nehormonální antikoncepční metody.

 

index

Kondom Pánský/Dámský

Když se řekne antikoncepce, určitě si mnozí z nás vybaví právě plátíčko pilulek. Ale když se zeptáte na ochranu před početím, vybaví se nám nejspíš kondom. Kondom (prezervativ) je jednorázovou bariérovou antikoncepcí. Při pohlavním styku vytváří mechanickou překážku, která brání spermiím vstupu do ženské dělohy a znemožňuje otěhotnění.

glyde

Výhody

+ žádné vedlejší a nežádoucí účinky na zdraví
+ chrání před pohlavně přenosnými chorobami

Nevýhody

- riziko selhání při špatné manipulaci
- manipulace s kondomem těsně před stykem (může narušit intimní chvíli)
- vysoká cena při častém použití
- možná alergie na latex

 

MR_Caya_3069_Highres_EBVa_web

Pesar

Jako druhá nejznámější a možná nejpoužívanější metodou antikoncepce pro ženy je určitě pesar. Antikoncepční pesar je bariérová pomůcka bránící spermiím v průniku z pochvy do dělohy. Pesary se stávají čím dál více oblíbenějšími především u mladší populace, s tím narůstá i jejich různorodost v materiálech, barvách, ale i typech. Rozlišujeme dva základní typy. Poševní diafragramu a cervikální klobouček.

caya_diafragma

Výhody

+ žádné vedlejší a nežádoucí účinky na zdraví
+ možnost opakovaného použití po dobu 1-2 let
+ nízká cena vzhledem k délce a četnosti použití

Nevýhody

- riziko selhání při špatné manipulaci s pesarem
- nechrání před pohlavně přenosnými chorobami
- pro účinnou ochranu je nutno používat v kombinaci s antikoncepčním gelem (např. Contragel Green)

cayagel-gesamt-big-72dpi

Chemická antikoncepce (spermicidní gely)

Chemická antikoncepce může mít různé formy. Nejčastěji se jedná o spermicidní gely a čípky. Tato forma antikoncepce je založená na bází „hubení“ spermií. Většina gelů má okamžitý nástup antikoncepčního účinku po aplikaci do pochvy. I zde existují možnosti. Gely se vyrábějí buď s použitím chemických látek jako jsou nonoxynol-9 a benzalkonium chlorid (Pharmatex) nebo na čistě přírodn&iacute. Ty je však doporučeno bezpečně používat jen v kombinaci s bariérovou antikoncepcí jako jsou kondomy nebo pesary.

contragel

Výhody

+ poměrně jednoduché použití
+ přijatelná cena

 Nevýhody

- nechrání před pohlavně přenosnými chorobami
- může způsobovat přecitlivělost vaginální sliznice a alergie
- nižší antikoncepční spolehlivost

 

GyneFix.2jpg

 

Nehormonální nitroděložní tělísko (IUD)

Pokud se rozhodnete vysadit hormonální antikoncepci a nechcete se vůbec možnostmi ochrany proti otěhotnění zabývat, nejspíš vám gynekolog představí další oblíbenou formu antikoncepce - nehormonální nitroděložní tělísko. Nitroděložní tělísko se často podobá písmenu T. Vyrábí se z plastu a je doplněno kovovým drátkem (měď, stříbro, zlato). Uvolňovaný kov má toxický vliv na spermie a v podstatě spermie zlikviduje. Tělísko do ženiny dělohy zavádí gynekolog obvykle na dobu 3 - 5 let.

Výhody

+ nemožnost opomenout použít antikoncepci nebo udělat jinou chybu v používání
+ vysoká spolehlivost
+ nízká cena vzhledem k délce působení

 Nevýhody

- možnost mimoděložního těhotenství
- riziko opakovaných pánevních zánětů
- vysoká pravděpodobnost delšího a silnější menstruační krvácení
- nevhodné pro ženy, které ještě nerodily
- nutná jednorázová vyšší investice

 

Depositphotos_10069970_s-2015

Symtotermální přirozená metoda plánování rodičovství - STM

Pokud skutečně toužíte zjistit, jak vaše tělo funguje, jak se během měsíce cítíte a proč tomu tak je, určitě se k vám dostanou informace o Symptotermální metodě přirozeného plánování rodičovství (STM PPR). Tato vědecká metoda antikoncepce je založená na sledování tělesných symptomů. Během měsíce sledujete změnu děložního hlenu, tvar děložního čípku a po určitou dobu si měříte také bazální teplotu, kterou si zapisujete. Pro úplnou přesnost je nutné, pořídit si bazální teploměr se dvěma desetinnými čísly. Tato metoda je veřejnosti často zavrhovaná jako nespolehlivá. Opak je pravdou a pokud se ji správně naučíte používat, je opravdu spolehlivá. Vychází z faktu, že vajíčko je schopné oplodnění nejvýše 48 hodin a spermie maximálně 5 dnů. Během plodných dnů je nutné metodu kombinovat s bariérovými metodami antikoncepce nebo prostě sexuálně abstinovat.

adiel_teplomer

Výhody

+ žádné vedlejší a nežádoucí účinky na zdraví
+ cena (metody zcela zdarma, kromě investice do bazálního teploměru)

Nevýhody

- žena si musí měřit teplotu v určitých dnech cyklu přibližně ve stejnou dobu
- v ovulační fázi není možné praktikovat pohlavní styk, nutnost použít jiné antikoncepční metody

 

natur comp

 

Mini počítače - chytré bazální teploměry

Pokud si na zaznamenávání symptomů úplně nevěříte nebo máte k tomu jiné důvody, ale přesto byste rády znaly své plodné dny i zde existuje řešení. Mohou jimi být přístroje, které vám změří teplotu a samy vyhodnotí plodné a neplodné období, tedy kdy můžete otěhotnět a kdy je to vyloučené. Během plodných dnů je nutné používat bariérové metody antikoncepce nebo se zdržet pohlavního styku.

ladycomp

Výhody

+ žádné vedlejší a nežádoucí účinky na zdraví
+ poměrně jednoduché použití

Nevýhody

- vysoká pořizovací cena
- žena si musí měřit teplotu pomocí přístroje každý den ráno přibližně ve stejnou dobu
- v ovulační fázi není možné praktikovat pohlavní styk, nutnost použít jiné antikoncepční metody

 

Kojení a přerušovaný styk není možné zařadit mezi uznávané antikoncepční metody, protože jsou vysoce nespolehlivé. Některým ženám fungovat mohou, ovšem hraje zde velkou roli zodpovědnost partnera.

 

indexb

Právě zodpovědnost a komunikace s partnerem by měla všem metodám předcházet. Přeci jen se jedná o společnou plodnost obou partnerů a tak bychom se k antikoncepci měli přistupovat. Věříme, že nyní máte jasnější představu o pestrosti nehormonálních metod antikoncepce a také větší jistotu, do některé z nich se pustit. Oblast antikoncepce se stále vyvíjí a co bylo kdysi velké tabu, je dnes už naštěstí častější téma i mezi partnery. Dobrou zprávou je, že v každé oblasti existuje i řada odborníků, kteří jsou nakloněni pomoci. Nemusí to být vždy gynekolog, který klientce podá všechny informace. Rozhodně se neváhejte i u něj po dalších informacích pídit. Rádi vám poradíme nebo vás nasměrujeme i my. Jakýkoli dotaz ohledně nehormonálních metod antikoncepce směřujte do naší gynekologické poradny.