Názory gynekologů

V době, kdy pozorujeme určitý odklon od hormonální antikoncepce, představuje pesar velmi dobrou alternativu pro většinu žen. Jedná se o antikoncepci, která prakticky nemá vedlejší nežádoucí účinky a vzhledem k možnosti opakovaného použití je cenově velmi výhodná. Manipulace s pesarem není technicky složitá a většina žen ji zvládne bez větších potíží. Použití pesaru je vhodné jak pro ženy které nerodily, tak i pro ženy po porodu a i proto ji lze většině žen doporučit jako moderní a zároveň levnou a spolehlivou antikoncepční metodu.

MUDr. Michal Mihula, Městská nemocnice Ostrava, Nemocniční 20, Ostrava

 

Pesar je moderní elegantní varianta nehormonální bariérové ochrany před nežádoucím početím. Je vhodná tehdy, když se žena nechce spoléhat na muže, ale chce mít sama kontrolu nad situací a zároveň nechce svůj organismus vystavovat nežádoucím účinkům hormonální antikoncepce. Nevýhodou může být potřeba aplikace pesaru před koitem, což znamená udržení racionální kontroly nad vášnivou spontánností předehry. Pro některé ženy je nekonfortní pocit cizího tělesa v pochvě. Ty ženy, které si na tuto metodu zvyknou, ji ale považují za bezpečnou,k tělu šetrnou a dlouhodobě snadno použitelnou metodu.

 MUDr. Helena Máslová, Centrum psychosomatické péče, Revoluční 19, Praha 1

 

Věřím tomu, že pesar představuje nový moderní přístup ve volbě antikoncepce. Žijeme v době, kdy se stále více hovoří o nepříznivém vlivu hormonální antikoncepce, ale zároveň otázku vhodné antikoncepce řeší mnoho párů. Dnešní ženy nenechávají všechno jen na mužích a chtějí mít šanci vybrat si produkt, který bude vyhovovat jejich potřebám. Výhodou pesaru je jeho spolehlivost srovnatelná s jinými metodami, jednoduchá manipulace, opakovaná možnost použití a v neposlední řadě cena. Díky provedení z měkkého silikonu o něm prakticky nevíte a nezpůsobuje alergie. Je vhodnou volbou pro kojící ženy i pro ty, které z nějakého důvodu nemohou užívat hormonální antikoncepci. Takových žen je díky moderní diagnostice čím dál tím víc. Je samozřejmě na každé z nás, pro co se nakonec rozhodneme, ale doufám, že žen které budou důvěřovat pesaru, bude čím dál víc.

MUDr. Michaela Tomanová, Fakultní nemocnice Ostrava, 17. listopadu 1790, Ostrava

 

V roce 1971, kdy jsem začínal s gynekologickou praxí, byly antikoncepční pesary na okraji zájmu pacientek i lékařů. Jejich použití jako možné antikoncepční metody bylo ovlivněno velkou nespolehlivostí a špatnou kvalitou použitého latexu. Pesary byly na jedno použití, trhaly se, špatně se vyjímaly, neexistovaly antispermicidní gely, které by zvýšily jejich účinnost. Proto se nikdy v praxi příliš nerozšířily. Nástup hormonální tabletové antikoncepce/HA/ pak použití pesaru definitivně zlikvidoval a o pesarech jsme dlouhých následujících 30 let téměř neslyšeli.
Masivní užívání hormonální tabletové antikoncepce však přineslo i negativa. Rozsáhlou kontaminaci životního prostředí estrogenizovanou vodou a z toho vyplývající poruchy tvorby spermií u mužů. Také zvyšující se dynamiku vrozených malformací zvířat. U žen a dívek užívajících hormonální antikoncepci pak tromboembolické komplikace, bolesti hlavy a příznaky nesnášenlivosti HA.
Proto se pozornost lékařů a techniků obrátila zpět k antikoncepčním pesarům.  Byly vynalezeny a sestrojeny nové druhy a použity moderní houževnaté a přitom jemné materiály s dlouhou životností, opakovaně použitelné. Byl vyvinut nový tvar pesaru s pružným přiléhajícím okrajem a nové druhy antispermatických gelů pro zvýšení bezpečnosti pesarové bariery. Z tohoto pohledu lze hodnotit i nově vytvořené pesary CAYA.

Jejich výhody:
I.   jsou při současném použití antispermicidního gelu skoro stejně učinné jako hormonální antikoncepce
II.  manipulace s pesarem i jeho údržba jsou snadné a zvládne je každá žena
III. pesar se dá opakovaně použít po dobu 2 let
IV. cena pesaru se vrátí již za 9 měsíců, počítáme-li cenu za tříměsíční balení HA /kolem 1000 Kč/
V.  je to výhodná alternativa pro dívky, které z jakéhokoli důvodu nesmějí nebo nemohou HA /nesnášenlivost, trombotické komplikace, a hlavně kouření/
VI. je dostupný bez lékařského receptu.

"Zatím nepoužiji tak oblíbený reklamní slogan „že 9 z 10 gynekologů doporučuje pesar, ale počet pacientek používajících nový pesar CAYA se neustále zvyšuje".

MUDr.Vlastimil Škuta, Gynekologická ambulance, Tyršova 1667/19, Ostrava