"Hořká" antikoncepční pilulka. Průšvih 20. století?

​Je velmi pravděpodobné, že v dějinách bude při zpětném pohledu všeobecně rozšířené předepisování syntetických hormonů ženám považováno za největší „průšvih“ medicíny za celé století. Většina žen, které užívají hormonální antikoncepci, neví skoro nic o hormonech, které užívají, ani nejsou obeznámeny s jejich potencionálně závažnými vedlejšími účinky.

horka_pilulka_2

Hormonální antikoncepce patří údajně k nejzkoumanějším lékům v historii. Po třiceti letech experimentování (bohužel na nic netušících ženách) jsme se dozvěděli, že jsou konečně známé bezpečné dávky. Jak však oprýskává tenké pozlátko bombastické reklamy, farmaceutické kamufláže a přikrášlených klinických hodnocení, vyvstává jiný obraz, který odhaluje ničivé následky užívání steroidních hormonů na celkový zdravotní stav žen.

Jaké jsou účinky potlačování přírodních hormonů syntetickými?

Hormonální antikoncepce doslova zastavuje menstruaci: krvácení se každý měsíc spouští pouze proto, že syntetické hormony jsou na sedm dní cyklu vysazeny. Spíše než o menstruaci bychom tedy mohli přesněji hovořit o „abstinenčním krvácení“. Užívání kombinované antikoncepce zvyšuje riziko vzniku ischemické choroby srdeční, rakoviny prsu a děložního hrdla, neplodnosti, cévní mozkové příhody, nutričních deficitů a vysokého krevního tlaku. K nežádoucím účinkům patří nevolnost, zvracení, migrénové bolesti hlavy, přecitlivělost prsů, přibývání na váze, změny zájmu o sex, deprese, vypadávání vlasů, růst ochlupení v obličeji, krevní sraženiny a zvýšený výskyt vaginitidy. Ženy s anamnézou epilepsie, migrény, astmatu či srdeční choroby mohou zaznamenat zhoršení symptomů. Mnoho těchto účinků přetrvává dlouho po vysazení prášků.

Existují jiné možnosti ochrany před otěhotněním?

Nepochybně stále ještě nebyly v plném rozsahu zjištěny dlouhodobé účinky hormonální antikoncepce v jakékoli podobě, nemluvě o případném dopadu na příští generace. Opravdu se tato forma antikoncepce tak vyplatí, že za ni ženy musejí platit tak vysokou cenu na tělesném, emočním a duševním zdraví?

Depositphotos_29024279_s-2015

 

Většina žen si položí otázku: „Jaké jsou tedy přírodní alternativy užívání hormonálních antikoncepčních preparátů“? Jistě jsou účinné bariérové metody, jako je pesar, cervikální klobouček, kondom a spermicidy. Skutečně zásadní odpověď na tuto otázku však vyžaduje, aby žena hlouběji pochopila, jak funguje její tělo a přirozené cykly. Znamená to naučit se rozpoznávat různé příznaky plodných a neplodných dnů. Mít vládu nad vlastní plodností znamená mít důvěrný vztah k vlastnímu tělu. Vyžaduje to zodpovědný přístup k pohlavnímu styku a také schopnost komunikovat s chápavým a vnímavým partnerem. Rozhodně je to naprosto jiný přístup oproti způsobu, jakým většina žen řeší otázku antikoncepce – a také sexuálních vztahů. Může vyžadovat větší úsilí, ale je nesmírně prospěšný.

Text je výňatkem z knihy Sellman Sherrill: Doba jedová 4 - Hormony

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení