Nechcete nebo nemůžete užívat hormonální antikoncepci? Existuje řešení!

Užíváte vy nebo vaše dcera hormonální antikoncepci? Informoval vás lékař o všech rizicích spojených se zobáním hormonálních tablet, nebo vám jen řekl, že dnešní antikoncepce obsahuje minimum hormonů, případně vás odkázal na příbalový leták? Takový je totiž zcela běžný postup v mnoha gynekologických ordinacích.

Zcela jiný názor na antikoncepci už mají lékaři hematologie a následně i další lékaři, kteří léčí i velmi mladé slečny po mozkové mrtvici způsobené právě užíváním antikoncepčních pilulek. Fakt, že hormonální antikoncepce i v dnešní době způsobuje smrt nebo vážné onemocnění, již není tabu. Naštěstí se o tomto problému hovoří čím dál častěji a hlasitěji. Existuje však bezpečná ochrana před otěhotněním? To je otázka... Své místo na trhu by mohly zaujmout například moderní pesary, ale o těch se tolik nehovoří. V ordinacích slovo pesar takřka nezaslechnete a lékaři mají hned několik důvodů, proč o této ochraně proti otěhotnění před pacientkami nehovoří.

pilulky

 

Pesar v gynekologické ambulanci nejspíš nenajdete

Hlavním důvodem, proč lékaři ženám pesary nabízejí jen velmi málo, je fakt, že nejsou dostatečně informováni o této antikoncepci a často ji považují za cosi zastaralého, co ženy vlastně nechtějí. Mnoho z nich však o pesarech ví, ale od doporučování pacientkám je odrazuje čas, který by museli věnovat vysvětlování, proč právě pesar je tou nejvhodnější antikoncepcí, a jak se s touto pomůckou zachází.

pesar

 

Víte, zda smíte užívat hormonální antikoncepci?

Ženy, které začínají brát antikoncepci, aniž by absolvovaly vyšetření týkající se trombózy, tak samy sebe ohrožují na životě. S problémem s hormonální antikoncepcí se potýkala i pětadvacetiletá Klára z Ostravy: „Hormonální antikoncepce mi vůbec neseděla a dlouho jsem se odhodlávala, že ji vysadím. Sama jsem pátrala po vhodné alternativě. A když jsem konečně odhodlaná přišla ke svému gynekologovi s tím, že bych ráda používala pesar, dostalo se mi pouze zamítavé odpovědi, že to je zastaralá a nespolehlivá metoda.“
Stará, staletí používaná metoda to opravdu je. Pesary se totiž objevily již v dobách starověkého Egyptu. Jde tedy o ochranu, která přetrvala celé věky, a ženy se k ní stále vracejí. Proč asi?

par

 

Začneme více důvěřovat metodám, které se používaly již před stovkami let?

Vrátí se dnešní ženy zpět k moderním pesarům? Pravda, nezáleží to jen na nich. Své mohou říci i muži. Ti však jsou v současnosti zvyklí nechávat starost o neotěhotnění na ženě. To vzniklo pravděpodobně díky antikoncepčním práškům, které byly výhradně záležitostí žen. A tak mužům vyhovuje, že zodpovědnost je opět na ženě a ne na nich. A jakmile zjistí, že je pesar při styku nijak neomezuje a je pocitově daleko příjemnější než kondom, vezmou možná pesar i oni na milost.

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení