Nechcete nebo nemůžete užívat hormonální antikoncepci? Existuje řešení!

Užíváte vy nebo vaše dcera hormonální antikoncepci? Informoval vás lékař o všech rizicích spojených se zobáním hormonálních tablet, nebo vám jen řekl, že dnešní antikoncepce obsahuje minimum hormonů, případně vás odkázal na příbalový leták? Takový je totiž zcela běžný postup v mnoha gynekologických ordinacích.

Zcela jiný názor na antikoncepci už mají lékaři hematologie a následně i další lékaři, kteří léčí i velmi mladé slečny po mozkové mrtvici způsobené právě užíváním antikoncepčních pilulek. Fakt, že hormonální antikoncepce i v dnešní době způsobuje smrt nebo vážné onemocnění, již není tabu. Naštěstí se o tomto problému hovoří čím dál častěji a hlasitěji. Existuje však bezpečná ochrana před otěhotněním? To je otázka... Své místo na trhu by mohly zaujmout například moderní pesary, ale o těch se tolik nehovoří. V ordinacích slovo pesar takřka nezaslechnete a lékaři mají hned několik důvodů, proč o této ochraně proti otěhotnění před pacientkami nehovoří.

pilulky

 

Pesar v gynekologické ambulanci nejspíš nenajdete

Hlavním důvodem, proč lékaři ženám pesary nabízejí jen velmi málo, je fakt, že nejsou dostatečně informováni o této antikoncepci a často ji považují za cosi zastaralého, co ženy vlastně nechtějí. Mnoho z nich však o pesarech ví, ale od doporučování pacientkám je odrazuje čas, který by museli věnovat vysvětlování, proč právě pesar je tou nejvhodnější antikoncepcí, a jak se s touto pomůckou zachází.

pesar

 

Víte, zda smíte užívat hormonální antikoncepci?

Ženy, které začínají brát antikoncepci, aniž by absolvovaly vyšetření týkající se trombózy, tak samy sebe ohrožují na životě. S problémem s hormonální antikoncepcí se potýkala i pětadvacetiletá Klára z Ostravy: „Hormonální antikoncepce mi vůbec neseděla a dlouho jsem se odhodlávala, že ji vysadím. Sama jsem pátrala po vhodné alternativě. A když jsem konečně odhodlaná přišla ke svému gynekologovi s tím, že bych ráda používala pesar, dostalo se mi pouze zamítavé odpovědi, že to je zastaralá a nespolehlivá metoda.“
Stará, staletí používaná metoda to opravdu je. Pesary se totiž objevily již v dobách starověkého Egyptu. Jde tedy o ochranu, která přetrvala celé věky, a ženy se k ní stále vracejí. Proč asi?

par

 

Začneme více důvěřovat metodám, které se používaly již před stovkami let?

Vrátí se dnešní ženy zpět k moderním pesarům? Pravda, nezáleží to jen na nich. Své mohou říci i muži. Ti však jsou v současnosti zvyklí nechávat starost o neotěhotnění na ženě. To vzniklo pravděpodobně díky antikoncepčním práškům, které byly výhradně záležitostí žen. A tak mužům vyhovuje, že zodpovědnost je opět na ženě a ne na nich. A jakmile zjistí, že je pesar při styku nijak neomezuje a je pocitově daleko příjemnější než kondom, vezmou možná pesar i oni na milost.