Co je menstruační kalíšek a jaké má výhody

Menstruační kalíšek je hygienická pomůcka pro ženy, která se v období menstruace zavádí do pochvy a sbírá krev. Jak již název napovídá, tvarem tato pomůcka připomíná pohárek, který je většinou zakončen stopkou pro snadnější manipulaci. Kalíšek se využívá opakovaně, neomezeně, a může zcela nahradit jiné menstruační pomůcky. Podle intenzity menstruace je nutné kalíšek jednou za 4–12 hodin vyjmout, vyprázdnit a omýt, a může se znovu zavést.

1-128046298

Na trhu existuje více tvarů a velikostí menstruačních kalíšků, ze kterých lze vybírat. Při výběru „toho pravého“ kalíšku mohou pomoci určité indicie jako například věk, počet porodů, sportovní aktivita a další. Kalíšek se vyrábí nejčastěji z lékařského silikonu nebo termoplastu. Lékařský silikon je materiál využívaný ve zdravotnictví, protože je pacienty velmi dobře přijímán a prakticky nezpůsobuje alergické reakce. Kalíšek lze používat na noc, při sportu i cestování.

Nespornými výhodami menstruačního kalíšku jsou omezení každoměsíčních finančních výdajů, snížení vyprodukovaného odpadu, zdravotní nezávadnost a snadná údržba.

Výhody menstruačního kalíšku

Využívání menstruačního kalíšku má řadu výhod, které si nyní představíme.

Ekologie

Jelikož lze jeden jediný kalíšek využívat opakovaně a neomezeně i několik let, nevzniká v této době žádný zbytečný odpad, jako je tomu u jednorázových hygienických pomůcek pro ženy – vložek a tampónů. Ačkoliv se Vám může zdát ekologický dopad vložek a tampónů zanedbatelný, používáním kalíšku můžete naší Zemi významně ulevit. Odpadá také vymýšlení „kam s použitým tampónem“ při cestování a v přírodě. Životnost jednoho menstruačního kalíšku je při pravidelném používání při cyklu 5–15 let: tento údaj se liší podle materiálu a jednotlivých výrobců.

Zdraví

Dalším dobrým důvodem pro používání menstruačního kalíšku je zdravotní hledisko. Většina konvenčních jednorázových menstruačních pomůcek je bělena chlorem. Při tomto procesu bělení vznikají nebezpečné látky – dioxiny, které velmi neblaze působí na lidský organismus. Kalíšek neobsahuje žádná bělidla, deodoranty ani superabsorpční látky. Kalíšek krev totiž neabsorbuje, ale sbírá v tekutém stavu, nedochází tudíž k narušení přirozené vaginální vlhkosti. Není známo, že by byl kalíšek spojován se vznikem syndromu toxického šoku. Kalíšek je také vhodný pro ženy s citlivou pokožkou, exematičky i ženy trpící častými vaginálními mykózami.

Pohodlí

Při plavání, sportování a na dovolené u vody se nemusíte obávat, že by Vám z plavek mohla vykouknout šňůrka od tampónu. Kalíšek je zcela skryt uvnitř Vašeho těla, a má hladký, velice dobře snášený povrch, který ze sebe neuvolňuje žádné látky ani částice. Při delších výšlapech a výletování Vám navíc nebudou v batohu zabírat místo krabičky s tampóny nebo balíčky s vložkami. Postačí jeden látkový pytlíček s kalíškem, který příliš místa v batohu nezabere.

Cena

Pokud akceptujeme vyšší počáteční investici, lze z dlouhodobého hlediska vnímat také finanční úsporu jako další výhodu kalíšku. Odpadne Vám totiž každoměsíční nákup tampónů a vložek. Nebudete muset zkoumat, ve které drogerii mají zrovna akci na Vaši oblíbenou značku. S kalíškem navíc nikdy nenastane situace, že byste u sebe neměla čistý tampón nebo vložku a musela rychle hledat večerku.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení