Přírodní Contragel Green nebo jiný spermicid pro bezpečnější sex? My jsme je pro vás porovnali, ať si můžete snadněji vybrat

Pokud zrovna nepracujete na miminku, chcete si vychutnávat intimní chvíle bez obav z otěhotnění. Zajímavou možností jsou látky, které znemožní spermiím dostat se k vajíčku. My jsme se jim podívali na zoubek. Jak vyjdou ze srovnání přírodní a chemické spermicidní přípravky? A neskrývá se v nabídce nějaké kukaččí vejce?

spermicidy-people-2589818_1280

Seženete je ve variantě krému, gelu, globulí, v zahraničí i jako tampóny. Zabrání spermiím oplodnit vajíčko: vytvoří mechanickou překážku - hustou hmotu, kterou se musí spermie probojovat, a obsahují látku, která je usmrtí nebo znehybní. Liší se však značně svým složením a celou filozofií použití.

Český trh momentálně nabízí pouze jeden skutečný spermicid, Pharmatex. V oblasti přírodních antikoncepčních gelů je nabídka širší, ale o to obezřetněji je třeba se v ní orientovat.

1. Contragel Green

Contragel

Jak působí: Díky celulóze gel hustou konzistenci, takže se v něm spermie nemohou pohybovat. Kyselina mléčná udržuje kyselé prostředí, které spermiím neprospívá a dříve hynou, zato se v něm daří “hodné” mikroflóře. Takže navíc zklidňuje a účinkuje proti mykózám. Běžně ji jíme, vytváří se v těle, je tedy pro nás přirozená. 

Antikoncepční účinek: Přírodní gely samostatně nejsou spolehlivou antikoncepční metodou. Pro opravdový účinek je nutné používat je s bariérovou antikoncepcí. Např. s cervikálním kloboučkem zajistí ochranu z 98 %.

Použití: Gel se dobře aplikuje, funguje hned. Nanáší se na pesar nebo kondom. 

Vedlejší účinky: Nejsou. 

 

2. Caya Diafragma gel

Caya gel

Má stejné složení, účinky i použití, jako Contragel Green. Je určený pro pesar Caya Diafragma, ale účinkuje i s jinými antikoncepčními pomůckami. 

 

3. Pharmatex

spermicidy-715113f3cb843509313e9ac094daf28e_5004-apotek.cz_1

Jak působí: Účinnou látkou je benzalkonium chlorid. Narušuje buněčnou membránu spermií, čímž je hubí. Používá se také jako konzervant na dřevo, do kapalin na obrábění kovů nebo do repelentů. Je mírně zásaditý, zatímco přirozené poševní prostředí je kyselé.    

Antikoncepční účinek: Lze ho použít samostatně, to má účinnost kolem 97 %. Pokud ale chcete otěhotnění opravdu vyloučit, zkombinujte ho s kondomem či pesarem. 

Použití: Vyrábí se v podobě globulí a krému. U globulí musíte po zavedení počkat 5 minut, než začnou působit. Krém je účinný hned, ale vyvolává častěji vedlejší účinky. Omezením také je, že ztrácí účinnost při kontaktu s mýdlem - je tedy vyloučeno mytí mýdlem před sexem i 2 h po něm, stejně jako výplachy. A pozor, zákaz platí i pro muže.

Vedlejší účinky: Dráždí sliznice a kůži. Výsledkem je pálení, které může přetrvat i několik dní, což vášnivé hrátky značně znepříjemní. Dlouhodobě může vyvolat suchost sliznic a je to alergen. Reakce nemusí nastat u každého, ale bývá častá. 

 

4. Gynol II

spermicid gynol

Pro úplnost zařazujeme spermicid dostupný pouze v USA, ale v dnešní online době není problém se s ním setkat. 

Jak působí: Obsahuje účinnou látku nonoxynol 9. Dříve se tvrdilo, že chrání i před původci některých pohlavně přenosných chorob, včetně viru HIV. Ve skutečnosti však silně dráždí pokožku a sliznice. Může způsobovat oděrky a léze, čímž naopak šíření virů usnadňuje!

Antikoncepční účinek: Nonoxynol 9 ničí spermie, je tedy účinný i samostatně.

Vedlejší účinky: Silně dráždí a poškozuje tkáně.

 

Zvláštní případ - Hyalosan

Na trhu narazíte i na přípravky, které mají funkci lubrikační a se spermicidem si je můžete snadno splést. I když Hyalosan může ovlivnit poševní prostředí, nebyl vyvinut, aby měl antikoncepční efekt. Jeho účinnost v tomto směru není ověřena a nelze na ni spoléhat. 

“Hyalosan lubrikační gel se nedá označovat jako antikoncepční, nebo také spermiostatický,” potvrzuje PharmDr. Marcela Kaňková, obchodní ředitelka Dr. Müller Pharma, výrobce Hyalosanu.

Matoucí může být skutečnost, že jak Hyalosan, tak např. Contragel Green jsou přírodní gely. Ale zatímco Hyalosan je pouze lubrikant, spermiostatická účinnost Contragelu byla ověřena odbornou studií. 

Takže pozor, co vybíráte! U nás vítězí na celé čáře přírodní gely se skutečným antikoncepčním účinkem. Bojují totiž na dvou frontách - při plánování rodiny i péči o zdraví.