Historie pesarů: Od starověkého Egypta po současnost

Pesar jako metoda ochrany početí je téměř stejně stará jako lidstvo samo. Již před 3. tisíciletími př.n.l. ji staří Egypťané znali, i když trochu v jiné podobě než jsou ty dnešní. 

Starověk

Starověké egyptské ženy používaly pesary vyrobené například z medu a krokodýlího trusu. Tato antikoncepce byla většinou účinná, krokodýlí trus dokázal totiž v pochvě vytvořit dosti kyselé prostředí a to spermie nemají rády.

 starovek_web

Středověk

V tomto období byla nejrozšířenější, i když neúčinná metoda, pití odvarů z bylin. V pozdním středověku se používalo smotků ovčí vlny namočených ve víně, které si žena zavedla do pochvy. Tehdejší doba nabízela i další možnost - tou byla kulička z ušního mazu zvířat.

stredovek_web
 

 

Novověk

18. století

První „gumovou“ pomůckou pro ženy byly cervikální čepičky, které v r. 1838 začal vyrábět Němec F. A. Wilde. Z vosku vyrobil odlitek čípku, na základě kterého vytvořil pesar z latexu. Ten se odstraňoval pouze při menstruaci.
V r. 1882 německý lékař Hesse, používající pseudonym „Mensinga“, vynalezl dnes nejvíce používaný membránový pesar, který byl později popsán jako „gumová nádrž na spermicidní látku“. Mensinga vytvořil a zpopularizoval vaginální pesar. 

18stol_web

 

19. století

V 19. století se pak pesar objevil znovu, tentokrát byl však vyroben z kovu, pryže nebo dokonce ze dřeva, takže z materiálů značně nevhodných a nepohodlných.
V 60. letech 19. století byla v Nizozemsku otevřena první klinika plánovaného rodičovství. Ředitelka dr. Jacobsová propagovala membránový pesar, který získal v Anglii přezdívku „holandská čepička“.

19stol_web

 

20. století

Začátkem 20. století se pak začaly používat pesary vyráběné z plastu nebo latexu.
V 60. letech 20. století byla uvedena na trh první antikoncepční hormonální pilulka a pesary ustoupily do pozadí. Pesary byly vždy dosti oblíbené a používané v Americe. Jiná situace byla u nás v České republice, kde se nikdy příliš neujaly a po nástupu hormonálních tablet byly pesary kvůli nezájmu českých žen staženy z trhu.

20stol_web
 

 

21. století

V dnešní době se čím dál více mluví o nepříznivých vlivech hormonální antikoncepce, a tak mnoho žen hledá vhodnou alternativu, kterou může být právě pesar. Dnešní moderní pesary se s těmi starými nedají vůbec srovnat. Vyrábějí se z měkkého lékařského silikonu. Pesary získávají na oblibě a stávají se opět důležitou a používanou metodou ochrany proti otěhotnění.

21stol_web

 

Zdroje: N. Duinová, dr. J. Sutcliffová: Historie medicíny / Wilhelm Mensinga / Unorthodox & Unsettling / Cervical Barrier Advancement Society (CBAS)

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení