Chcete vědět, co vše se skrývá pod pojmem ženská ekohygiena? S naším přehledem budete mít hned jasno

Jako žena jistě důvěrně znáte různé značky menstruačních vložek a tampónů. A možná vám zcela nevyhovují nebo vám vadí jejich vliv na zdraví a životní prostředí… V oblasti ženské ekohygieny je přitom docela široká nabídka, aby si vybrala každá. Pomůžeme vám se v této tematice zorientovat.

zenska-ekohygiena-girl-828607_1280

Detoxikace, kosmetika bez chemie, eko úklid, bio stravování… To jsou jen některé aspekty, s nimiž přijde do kontaktu žena, když chce co nejvíce omezit dopady znečištěného životního prostředí a záplavy chemie na zdraví.

K eko a bio přístupu pak zákonitě patří i jiný přístup k menstruaci a menstruačním pomůckám. Dobrá zpráva pro vás: nemusíte používat bělené vložky a tampony, mnohdy doplněné o príma chemický koktejl látek. Alternativy existují.

Ženské ekologické intimní pomůcky pro období menstruace a intimní hygieny zahrnují menstruační kalíšky, látkové vložky, mořské houby a také jednorázové ekologické vložky a tampony.

 

Proč používat pomůcky jako menstruační kalíšek, látkové vložky nebo mořské houby místo jednorázových vložek a tampónů?

Důvodů je hned několik.

  1. Zdravotní. Ekopomůcky neobsahují žádné chemické látky, které se používají u klasických vložek a tamponů. Ty mohou způsobovat zdravotní komplikace, jako jsou alergie a mykózy.
  2. Ekologické. Jak název napovídá, používáním těchto pomůcek šetříte přírodu, protože kalíšek, látkové vložky i mořské houby se používají opakovaně a nevytváříte tak žádný odpad.
  3. Ekonomické. Pořizovací cena ekopomůcek je nízká především v porovnání s opakovanými výdaji za jednorázové hygienické potřeby.

 

Jaké možnosti má ekologicky smýšlející žena při menstruaci?

Jednorázové eko vložky, eko tampóny - přechod pro váhavé

Pokud si nejste jistá, že zvládnete nějakou velkou alternativu, zpočátku můžete zvolit ekologické varianty běžných vložek a tampónů. Jsou vyrobeny z přírodních a plně rozložitelných materiálů, často v biokvalitě. Neobsahují plastové součásti, ani nejsou běleny chlórem. Dají se sehnat v různých e-shopech, ale dnes už i v některých drogeriích, třeba dm.

zenska-ekohygiena-cotton-750982_1280

Menstruační kalíšek

Kalíšek je pomůcka z lékařského silikonu, která se zavádí do pochvy podobně jako tampón. V pochvě se rozevře, přilne k poševním stěnám a zachytává menstruační krev, která do něj stéká. Vyprazdňuje se podle síly menstruace: při silnějších dnech se mění po asi třech hodinách, ale většině žen stačí ráno zavést a večer vyjmout. Kalíšek se používá i v noci, při cestování i při sportu.

zenska-ekohygiena-cup-3155655_1280

Výhody kalíšku:

  • lékařský silikon nezpůsobuje žádné alergické reakce
  • je vhodný pro ženy s citlivou pokožkou
  • je vhodný pro ty, které trpí častými mykózami
  • je vhodný i při silnější menstruaci
  • můžete s ním plavat, sportovat, kempovat
  • je maximálně diskrétní
  • doba používání je až 7 let

 

Látkové vložky

Je to možnost pro ženy, kterým nesedí menstruační kalíšek nebo si nerady něco zavádějí do pochvy, a přesto chtějí žít více ekologicky.

Možná to někomu bude připadat jako krok do minulosti, ale používání a údržba vložek jsou velmi snadné. A hlavně, dnes již nepereme v ruce, ale máme automatické pračky!

Látkové vložky se vyrábějí z podobných přírodních materiálů jako látkové pleny, certifikovaných a testovaných pro miminka.

zenska-ekohygiena-a3128b08d6ff4b2e0a938e1fb456a57e0bfb3d6d

Vždy je obsažena:

1. Savá a zároveň dotyková vrstva – většinou se jedná o kojenecký plyš nebo bambusový beránek

2. Nepropustná, ale prodyšná vrstva (PUL a fleece)

Druhy látkových vložek:

1. Intimky – malá tenká vložka pro dny slabší menstruace nebo jako doplněk ke kalíšku

a) propustné – ochrana prádla

b) nepropustné – začátek a konec menstruace

2. Denní vložky – středně velká vložka pro běžnou menstruaci

a) propustné

b) nepropustné

3. Noční vložky – velká a dlouhá vložka pro silnou menstruaci, zajišťuje ochranu především v noci, dá se použít i v období šestinedělí nebo pro slabší inkontinenci

Ptáte se, kolik vložek pořídit do začátku? Záleží na délce a síle menstruace, na tom, jak často perete, zda používáte jen vložky nebo i kalíšek. Průměrně lze říci, že denně spotřebujete přibližně kolem 5 kusů vložek, celkem tedy budete potřebovat cca 20-25 kusů.

 

Mořská houba

Mořské houby tvoří ekologickou alternativu k jednorázovým tampónům. Vydrží 6 měsíců až 1 rok, dobře se snesou s vaší pokožkou a dokonce ji čistí a dezinfikují. Obsahují totiž minerální látky, které působí blahodárně na poševní mikroflóru.

Zajímá vás víc? Přečtěte si náš dřívější článek.

zenska-ekohygiena-sponges-3757293_1280

Pěnové tampóny

Jemné houbičky se zavádějí do pochvy jako tampóny. Jen na rozdíl od nich jsou měkké, nedře vás šňůrka. Přizpůsobí se vaší anatomii a samozřejmě neobsahují žádné chemické přísady. Využijete je při sportování, v bazénu i sauně. A ještě jedna výhoda - můžete se s nimi i milovat.

zenska-ekohygiena-9618bf7073da6079c168393aa654b344f7e0d2ab

Menstruační kalhotky

Jedná se o kalhotky opatřené nepropustnou, případně savou vrstvou. Některé mají za úkol jen chránit prádlo při protečení nebo zajišťují větší diskrétnost, ale existují i značky, jež slouží jako plnohodnotná menstruační pomůcka. Na našem trhu je to zatím stále relativně méně známá věc, ale své uživatelky si jistě najde.

zenska-ekohygiena-menstruacni-kalhotky-meracus

Zdroj obrázku: www.meracus.cz

Volná menstruace

Varianta pro odvážné ženy, které chtějí naslouchat svému tělu. Vychází z toho, že se můžete naučit sama ovládat, kdy uvolníte děložní čípek, a tedy, kdy a kde odteče vaše menstruační krev. Když to dokážete, nebudete potřebovat žádné menstruační pomůcky, nebo jen pro jištění. Zdá se vám to jako legenda z říše pohádek? Jsou ženy, které tuto metodu úspěšně praktikují. Hlavní je, seznámit se se svým tělem, poznat jednotlivé fáze svého menstruačního cyklu a přistupovat k menstruaci jako k přirozenému a vítanému projevu svého ženství.

zenska-ekohygiena-cereals-100263_1280

Eko a bio ale nemusí být jen menstruační hygiena. Kdo to bere vážně, přidá např. bambusové zubní kartáčky nebo látkové, pratelné odličovací tampónky. Zkrátka, možností je nespočet a je fajn, že to není jen nějaké zahraniční sci-fi, ale vše už se dá krásně sehnat i u nás. Tak co, vyberete si?