Antikoncepce po porodu? Vsaďte na nehormonální metody

Pomalu vám končí šestinedělí, tělo se po porodu krásně zotavuje a s partnerem se na sebe už toužebně usmíváte? Blíží se chvíle dalšího poprvé. Milování poprvé po porodu. Dopřejte si krásný láskyplný zážitek, je to vlastně nový začátek vašeho milostného života! Dobrá příležitost k výběru nové antikoncepce. 

první obr

Jakou antikoncepci vybrat?

Pojďme se mrknout na to, jaké máme možnosti. Škrtneme-li dobrovolnou sexuální abstinenci a trvalou sterilizaci, dojdeme na rozcestí se směrovkou „Hormonální nebo Nehormonální“. Nastává zásadní rozhodnutí.

Hormonální antikoncepce má svůj boom již dávno za sebou a současný trend ukazuje ústup od užívání pilulek s umělými ženskými hormony. Důvodů, proč ženy již hormony polykat nechtějí (či nemohou) je několik. V prvé řadě jsou to kontraindikace – karcinom prsu, onemocnění jater, srdce, cévního systému, silné kouření atd. A dále vedlejší účinky. Při užívání hormonální antikoncepce je za největší riziko považován vznik hluboké žilní trombózy. Jako negativní účinky užívání syntetických hormonů ženy uvádí mj. bolesti hlavy až migrény, nevolnost, napětí v prsou, bolesti břicha, otoky nohou, změny nálad a snížení libida.

Syntetické hormony skrývají naše opravdové ženské já. Jedinečnost ženy spočívá totiž právě v unikátnosti její měsíční cykličnosti, v proměně jejich nálad, potenciálu. Třebaže jste ráda, že v premenstruační fázi nebudou doma lítat hromy a blesky, nic není černobílé. Cykličnost v sobě nese i moudré varování, abychom své tělo šetřily a včas poslechly jeho volání o pozornost. Hormonální antikoncepce tyto signály zcela utlumuje, vyvolává pouze pseudocykličnost. Krvácení není jako skutečná menstruace. Hormonální antikoncepce sice nabízí poměrně účinnou ochranu, jako ženy se však okrádáme o skutečné prožívání (ženského) světa.

Existuje i spolehlivá ochrana bez hormonů?

Moderní ženy mají v dnešní době na výběr řadu metod, jak své otěhotnění plánovat. Nehormonální antikoncepce spočívá především v zabránění průniku spermií k vajíčku, jedná se nejčastěji o tzv. bariérovou antikoncepci: kondom nebo-li prezervativ a antikoncepční pesar. Mezi další nehormonální metody patří nitroděložní tělísko, minipočítače měřící bazální teplotu nebo symptotermální metoda.

Nejpozději na základní škole asi většina z nás odhalila, k čemu doopravdy slouží gumový balónek, do kterého jsme v legraci napouštěli voduPrezervativ zůstává stále nejznámější bariérovou antikoncepční ochranou. Kondom však často, (zejména muži), nechtějí používat. Pociťují jej jako hmatatelnou bariéru při sexuálním prožitku.

Pesar funguje jako antikoncepce již několik tisíciletí. Od starověkého Egypta však prošel produkt mimořádným vývojem a dnešní pesary jsou designově i funkčně propracované k dokonalosti. Pesary se vyrábějí z lékařského silikonu, můžeme je používat opakovaně (až dva roky) a účinnost ochrany dosahuje 98 %.Typově se dělí na vaginální a cervikální. Vaginální pesar Caya diafragma se zavádí před pohlavním stykem do pochvy, kde zabrání spermiím v další cestě do dělohy. Cervikální pesar FemCap se rovněž nasazuje před pohlavním stykem, a v tomto případě na děložní hrdlo, kde tvoří bariéru pro vstup spermií. Používání pesarů je jednoduché, zavádění i vyjmutí se může provést i několik hodin před pohlavním stykem, takže není narušena intimita prožitku. V pochvě není měkký pesar nijak cítit, nevadí při styku ani jednomu z partnerů. Spolehlivost této metody je možné zvýšit zavedením antikoncepčního gelu, který hubí spermie. Spermicidní účinek mají i vaginální globule a krémy. Jejich spolehlivost při samostatném použití, je však velmi nízká.

druhý obr

Symptotermální metoda může vypadat zprvu složitě. Nejde však o nic jiného než o pozorování svého těla a jeho proměn během měsíčního cyklu. Podle signálů (mj. změna vaginální teploty, konzistence poševního hlenu) pak lze určit tzv. plodné a neplodné dny. V plodných dnech je šance na otěhotnění výrazně vyšší. V těchto dnech může být vhodnou ochranou třeba pesar v kombinaci se spermicidním gelem. K měření teploty se používají klasické teploměry, existují však i vymazlené minipočítače, které vám usnadní orientaci v naměřených hodnotách. Aplikace pro zapisování dat jsou dostupná i pro mobilní telefony.

Dlouhodobou nehormonální antikoncepci zastupuje nitroděložní tělísko. Plastová tyčinka ve tvaru T obsahuje měděný (někdy zlatý, stříbrný) drátek, který v děloze působí jako cizí těleso. Přitahuje ve zvýšené míře bílé krvinky, které útočí na spermie a hubí je. Kovový drátek je pro spermie toxický a brání jim v průniku k vajíčku. Tělísko může být zavedeno maximálně 5 let. Aplikaci provádí gynekolog, pacientka je plně při vědomí. Nevýhodou této metody je riziko zvýšeného a delšího krvácení během menstruace a také poranění dělohy při zavádění či odstranění. Výjimečně může tělísko vypadnout.

Kojení jako přirozená antikoncepce?

Když žena kojí, nemůže otěhotnět. Velmi rozšířená nepravda. Otěhotnět lze i během kojení a dokonce i tehdy, když žena po porodu ještě neměla menstruaci. Jak to?

Kojení má vliv na centra v mezimozku, která řídí fungování vaječníků. Během častého kojení stoupá v krvi hormon prolaktin a klesá hladina luteizačního hormonu. Nastává tlumivý efekt na hladinu ženských pohlavních hormonů, nedochází k uvolnění vajíčka z vejcovodů. Menstruace se během kojení nedostavuje a dočasně je žena neplodná. Nastává laktační amenorea. Za jakých podmínek k tomuto jevu dochází?

  • Žena musí kojit velmi často, tj. nejméně 6x za 24 hodin.
  • Nejdelší přestávka mezi kojením nesmí přesáhnout 6 hodin v noci a 4 hodiny ve dne.
  • Žena nezačala od porodu menstruovat.
  • Od porodu nesmí uplynout více než 6 měsíců.

třetí obr

Tento křehký mechanismus však skutečně není možné brát jako antikoncepční metodu. Stačí totiž nepatrná odchylka (třeba zaspíte další kojení) a tělo začne fungovat jinak. Navíc spermie dokážou v pochvě přežít i tři a více dní, takže tento způsob ochrany je opravdu věc riskantní. A také je nutno mít na paměti, že ovulace předchází menstruaci. Žena tedy může otěhotnět během první ovulace po porodu a menstruace se vůbec nemusí dostavit. Ani po dalších devět měsíců.

Pro jakou metodu se mám tedy rozhodnout?

Než se vrhnete do náruče svého milovaného, najděte si chvilku, a třeba i s partnerem proberte, jaké jsou vaše priority. Společně vyberte antikoncepci, která bude vyhovovat vám oběma. Máte přece před sebou své další poprvé. Dovolte si jej prožít krásně, bezstarostně a bezpečně.

čtvrtý obr