Jak vysadit hormonální antikoncepci: rady a tipy

Rozhodla jste se jednou provždy vysadit antikoncepční pilulky? Víme, co všecko vás může (a nemusí) v tomto procesu potkat, a jak si s tím poradit.

Jsou ženy, které přestanou užívat hormonální antikoncepci a dál fungují, jako by nic. A pak je dost těch, co naopak čelí různým komplikacím. Koneckonců, pilulka funguje tak, že dodává do těla umělé ženské hormony, takže tělo už nemá důvod vyrábět vlastní. Po přerušení dodávek zvenčí pak dochází k poklesu jejich hladiny. A hormonální nerovnováha vyvolá své.

pills-1354782_640

Co můžete čekat 

Může se objevit akné (a to nejen na obličeji, ale i v dekoltu či na zádech), zvýšené maštění a padání vlasů, přibývání na váze, atopikům se možná rozjede ekzém. 

Značná část potíží pak souvisí s vaším menstruačním cyklem. Ten se zpočátku nemusí dostavit vůbec a leckdy trvá i několik měsíců, než menstruace vůbec přijde. Můžete ale také menstruovat bez ovulace či mít cyklus nepravidelný. 

time-273857_640

Někomu se změní i samotné měsíční krvácení - je silnější nebo bolestivější. Je také možné, že zažijete bolesti či špinění při ovulaci nebo se vám rozjede premenstruační syndrom.

Abychom ale nebyli jen negativní, řada žen uvádí více chuti na milování. Lépe se zvlhčuje poševní sliznice, takže zmizí bolesti při sexu, mykózy a záněty. Někdo dokonce zhubne. 

 

Rady a tipy na potíže po vysazení hormonální antikoncepce

Chcete udělat čáru za používáním pilulek? Důležité je dobrat právě rozužívané platíčko. Celé, i když byste ho nejraději okamžitě vyhodila do koše. Přerušení uprostřed totiž může ještě více rozbouřit vaši hormonální hladinu. Další plata z krabičky ale už brát nezačínejte a ideálně je odneste zpět do lékárny. Od nástupu menstruace pak začne vaše nová éra bez hormonální antikoncepce.

Jestliže se u vás objeví komplikace, v prvé řadě se musíte obrnit trpělivostí. Než se vše usadí, trvá to pár měsíců, ale i dva roky. 

Tělo se totiž čistí od umělých hormonů a začíná znovu vyrábět hormony vlastní. Lépe na tom budete, pokud jste před polknutím první pilulky už měla ustálený cyklus. Ale často začnou hormonální antikoncepci užívat velmi mladé dívky, jejichž cyklus neměl šanci uzrát. Dokonce se může stát, že jste nikdy neměla skutečnou ovulaci. Hormony jste dostala jako lék na nepravidelné krvácení v dospívání, kdy často probíhají tzv. anovulační cykly, a po vysazení se tělo musí teprve naučit to, co mělo umět o desítky let dříve.

Jestliže mu chcete pomoci vyrovnat se s touto výraznou změnou, máte několik možností.

cup-3526092_640

Bylinky. Na podporu cyklu se hodí např. kontryhel nebo pupalka, na vyčištění jater je vynikající ostropestřec. Existují i potravinové doplňky pro podporu přirozeného cyklu. 

Vitamíny a minerály. Proti menstruačním bolestem a projevům PMS pomůže i hořčík nebo vitamín B12. Dodávejte je do těla nejen v umělé podobě, ale i s čerstvou zeleninou a ovocem.

Cvičení. Vědecky podložené výsledky má hormonální jógová terapie podle Dinah Rodrigues, která přiměje vaše endokrinní žlázy znovu pracovat. Nebo zkuste cvičení pánevního dna či terapii dle Ludmily Mojžíšové.

Poznat svůj cyklus. A pak doporučujeme poznat a přijmout svou přirozenou menstruaci a naučit s s ní fungovat. Poznat a přijmout také svou cykličnost a žít s ní v souladu - odpočívat, být akční nebo se milovat právě tehdy, kdy si to vaše tělo žádá. Seznámit se s vnitřními pochody v těle vám může pomoci také tzv. symptotermální metoda. Při ní pomocí ranního měření teploty a sledování dalších příznaků dokážete určit, v jaké fázi menstruačního cyklu se nacházíte, takže se budete lépe orientovat a jednotlivé projevy se propojí do logických souvislostí..

 

Jak se chránit?

Pokud jste nevysadila pilulky proto, že jste začali pracovat na miminku, řešíte teď možná ochranu před nechtěným otěhotněním. Metod je celá řada, od klasického kondomu po sofistikovanější pomůcky.

singa_krabicka

Nejen proti otěhotnění, ale naopak i pro jeho podporu, slouží už zmíněná symptotermální metoda. Pomůže vám zjistit, kdy máte ovulaci, a v této době se buď sexu vyhnete (či zvolíte jinou metodu ochrany), nebo naopak…

Jestli po miminku netoužíte a každodenní měření a zapisování není nic pro vás, zkuste pesar. Je to diskrétní a účinná metoda, kterou máte zcela pod kontrolou, aniž by - jako například kondom - rušila průběh intimní chvíle. Účinný je podobně jako pilulky, ale bez vedlejších účinků a bez rizika pro vaše zdraví i životní prostředí.

Fotografie: Pixabay.com a archiv