Zakloněná nebo-li obrácená děloha je poměrně častý, přirozený fyziologický jev, který postihuje asi 20% všech žen. Častěji je děloha předkloněna dopředu směrem k přední stěně břišní (tzv. normální děloha). Méně často je zakloněna dozadu do hloubi pánve (tzv. retroverze nebo retroflexe dělohy).
Při retroverzi je děloha nakloněna dozadu a stupeň retroverze se může lišit. U některých žen je sklon mírný, u jiných naopak výraznější.
K retroflexi dochází, když je děloha nakloněna nejen dozadu, ale také ohnutá dozadu proti děložnímu čípku. Tento typ je méně častý než retroverze.
Obrácená děloha bývá nejčastěji vrozená, jindy k tomuto stavu vedou příčiny jako záněty, srůsty nebo endometrióza.
Obrázek zdroj: https://www.lecturio.com/concepts/uterus-cervix-and-fallopian-tubes/
Příznaky obrácené dělohy a léčba
Většinou nezpůspbuje zakloněná nebo-li obrácená poloha dělohy obtíže, takže není nutná léčba. Mezi možné příznaky obrácené dělohy patří bolesti zad, především v oblasti beder a kříží, bolesti před menstruaci a během ní, bolesti při pohlavním styku, potíže při vyprazdňování střev a případná neplodnost. Pokud však žena potíže má, je na místě konzervativní (neoperativní) léčba. Pomoci může například speciální léčebný tělocvik podle Ludmily Mojžíšové.
Ženy, které chtějí používat jako antikoncepci pesar, by měly u svého gynekologa zjistit, zda mají nebo nemají zakloněnou dělohu.
Edukační model znázorňuje umístění Caya diafragmy v pochvě.
Zakloněná děloha a Caya Diafragma
Zakloněná děloha je pro používání pesaru Caya diafragmy relativní kontraindikace. To znamená, laicky řečeno, že některým ženám prostě sedne a některým bohužel ne. Každá žena má jinou anatomii, tedy i poměry v pochvě a čípek má při zakloněné děloze trochu jiný směr. Nelze tedy bez lékařského vyšetření určit, zda je pro ženu se zakloněnou dělohou Caya diafragma vhodná. Pomoci by mohl gynekolog, který má ve své ambulanci zkušební vzorek diafragmy.
Seznam gynekologů se kterýma spolupracujeme najdete zde: Spolupracujeme s gynekology
Redakce Pesar.cz