Co je to zakloněná (obrácená) děloha?

Zakloněná nebo-li obrácená děloha je poměrně častý, přirozený fyziologický jev, který postihuje asi 20% všech žen. Častěji je děloha předkloněna dopředu směrem k přední stěně břišní. Méně často je zakloněna dozadu (tzv. retroverze), do hloubi pánve. Obrácená děloha bývá nejčastěji vrozená, jindy k tomuto stavu vedou příčiny jako záněty, srůsty nebo endometrióza.

 

děloha

 

Příznaky obrácené dělohy a léčba

Většinou nezpůspbuje obrácená poloha dělohy obtíže, takže není nutná léčba. Mezi možné příznaky obrácené dělohy patří bolesti zad, především v oblasti beder a kříží, bolesti před menstruaci a během ní, bolesti při pohlavním styku, potíže při vyprazdňování střev a případná neplodnost. Pokud však žena potíže má, je na místě konzervativní (neoperativní) léčba. Pomoci může například speciální léčebný tělocvik podle Ludmily Mojžíšové.

Ženy, které chtějí používat jako antikoncepci pesar, by měly u svého gynekologa zjistit, zda nemají zakloněnou dělohu.

 

priznakyzena

 

Máte zakloněnou dělohu? Volte pesar FemCap

Zjistíte-li, že patříte mezi ženy se zakloněnou dělohou, pak je pro vás Caya diafragma a Singa diafragma nevhodná. Čípek má při zakloněné děloze jiný směr a celkově poměry v pochvě jsou jiné, proto antikoncepční schopnost těchto pesarů by nemusela být dostatečná. Jiná situace je u cervikálního pesaru FemCap, který je možno bezproblémově použít, protože drží přímo na čípku pomocí mírného podtlaku a sklon dělohy nemá na antikoncepční schopnost vliv.

 

pesar_1

 

Autorky textu jsou MUDr. Michaela Tomanová a Mgr. Jana Musialková Muroňová