Pesar – poznejte výhody oblíbené nehormonální antikoncepce

Zahoďte hormonální pilulky i jednorázové kondomy a naplno si užijte sex bez obav z nechtěného otěhotnění. Pokud jste o pesaru dosud neslyšela, po přečtení článku si možná řeknete: „Jak je možné, že ho doma ještě nemám?!“ Zjistěte, proč pesar vyzkoušet, podle čeho vybrat ten pravý a jak vnímají pesar muži.

 3cover16x9
Caya Diafragma, FemCap Pesar, Singa Diafragma


Co je pesar: antikoncepce ohleduplná k tělu i přírodě

Jedná se o spolehlivou nehormonální antikoncepci, která brání průniku spermií do dělohy, nezpůsobuje alergie a je šetrná k životnímu prostředí – lze ji použít opakovaně. Antikoncepční pesar se po letech, kdy jej z trhu vytlačila hormonální antikoncepce, opět vrací na výsluní a pro své výhody je stále žádanější pomůckou proti otěhotnění.


Výhody antikoncepčního pesaru

  • Libido – vaše chuť na milování se nezmění, jako se to často děje při užívání hormonální antikoncepce.
  • Zdraví – vyhnete se zbytečným zdravotním rizikům, alergiím a vedlejším účinkům, které mnohdy způsobují jiné typy antikoncepce.
  • Cyklus – budete vnímat svůj menstruační cyklus a krvácení zůstane přirozené.
  • Milování – máte plnou kontrolu nad milováním od začátku do konce a nic neruší vaše sexuální hrátky s partnerem.
  • Používání – pesar se jednoduše zavádí i vyjímá a při styku není téměř cítit.

 

28-cover
Vaginální pesar Caya Diafragma


Vysoká účinnost a spolehlivost pesaru

Pesar, jako ženská ochrana proti početí, má sám o sobě vysokou účinnost a lze ho ještě podpořit kombinací s antikoncepčním gelem. Účinnost pesaru závisí nejvíc na správné aplikaci a liší se také u jednotlivých druhů pesarů. U cervikálního pesaru FemCap lze při správném použití dosáhnout spolehlivosti až 98%.


Jak vybrat správný pesar

Existují dva základní druhy pesarů a každý z nich má svá specifika. V přehledné tabulce zjistíte, z jakých druhů pesarů si můžete vybrat a který je pro vás nejhodnější.

Poševní pesar Caya Diafragma Cervikální pesar FemCap
Velikost pesaru
jednovelikostní pesar
3 různé velikosti
Způsob nasazení
příčně do vagíny
na čípek
Účinnost s gelem
96% 98%
Použití při menstruaci
Ano Ne
Maximální doba zavedení
24 hodin
48 hodin
Při zakloněné děloze
Ne Ano

 

Novinka na trhu: vaginální pesar Singa Diafragma má totožné vlastnosti jako Caya Diafragma, ale liší se kruhovým tvarem a velikostí. Vyrábí se v sedmi různých rozměrech a správnou velikost vám na základě odborného vyšetření a pomocí měřicí sady stanoví gynekolog.


Co mají všechny pesary společné?

Pesary jsou vyrobeny z měkkého lékařského silikonu, a mohou je tedy používat i páry, které mají alergii na latex, ze kterého je vyráběna většina kondomů. Pesary jsou opakovatelně použitelnými pomůckami, takže i z hlediska ekologie a udržitelnosti mají velké plus. Jeden pesar můžete používat 1-2 roky v závislosti na četnosti použití. 

Velmi důležité je nevyjímat pesar z pochvy dřív než 6 hodin po styku, dokud všechny spermie neuhynou. V kyselém poševním prostředí vydrží spermie pohyblivé a oplození schopné zhruba 3 hodiny. Jinak je tomu v děloze, kde vydrží oplození schopné až 7 dní. Pesary fungují jako bariérová antikoncepce tak, že zakrývají děložní čípek, brání spermiím vstupu do dělohy a tím nežádoucímu otěhotnění.


Bezchybný sexuální prožitek

Pesar má tu výhodu, že při styku nebrání tělesnému kontaktu a nenarušuje intimní chvíli před milováním, jako je to například u navlékání kondomu. Žena si totiž může zavést pesar v několikahodinovém předstihu před plánovaným pohlavním stykem. Partneři mají pocit, jako by nepoužili žádnou ochranu a sexuální prožitek je díky tomu mnohem hlubší a intenzivnější.

Caya Diafragma
Vaginální pesar Caya Diafragma


Jak se zavádí a vyjímá pesar Caya Diafragma

Caya Diafragma se zavádí podobně jako tampon a jedná se opravdu jen o otázku chvilky. Při vyjímání stačí pesar uchopit za prohlubeň na uchycení a vytáhnout z pochvy. Celý proces si můžete usnadnit touto praktickou pomůckou, s jejíž pomocí lze vyjmout také cervikální pesar FemCap.


Jak se zavádí a vyjímá pesar FemCap

FemCap stačí uchopit mezi dva prsty, lehce zmáčknout klobouček, celý pesar mírně zploštit a zavést co nejhlouběji do pochvy širší stranou krempy tak, aby se dostal až na děložní čípek. Pak už jen uvolníte stisk a necháte pesar rozvinout.

Vyjímání je o něco složitější a vyžaduje trénink. Tento typ pesaru se vyndává za poutko a případným odklopením spodního okraje ukazováčkem, aby se zmenšil podtlak. Stačí si ale celý proces párkrát vyzkoušet a příště to zvládnete rychleji.

Jak poznat správně zavedený pesar? Není v těle cítit a neruší sexuální styk partnerů.


Pohled z druhé strany – jak vnímají pesar muži

Muži pesar většinou vůbec necítí a milování je pro ně mnohem příjemnější než s kondomem. Někteří mají také radost, že jejich partnerka nemusí polykat prášky obsahující hormony, které mají mnohdy celou řadu vedlejších účinků.

„Moje přítelkyně přišla s nápadem na změnu antikoncepce po dlouhodobých zdravotních problémech s pilulkami. Zpočátku jsem se změny obával a pesaru jsem příliš nedůvěřoval. Pár týdnů mi trvalo, než jsem si na to zvykl. Nyní ho používáme už přes pět let.“ Adam

FemCap pesar - velikostiCervikální pesar Femcap: Střední 26 mm (modrá krabička), Malý 22 mm (bílá krabička), Velký 30 mm (zelená krabička)


Kolik stojí pesar a kde ho koupit

Výhradním distributorem pesarů a další nehormonální antikoncepce je v České republice Pesar.cz. Caya Diafragmu, FemCap i Singa Diafragmu si tak můžete objednat z pohodlí domova. Cena jednoho pesaru se obvykle pohybuje okolo 1500 Kč. Vedle e-shopu pak pesary pořídíte také ve vybraných lékárnách.

 

Redakce Pesar.cz

Fotografie: Zuzana Kuncová a Monika Hánová

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení