FemCap Pesar

FemCap je cervikální pesar, který funguje jako bariérová antikoncepce. Využívá mechanické překážky, která brání kontaktu spermií s vajíčkem, a tím oplodnění. 

Popis FemCap

Žlábek: nachází se mezi kupolí a krempou slouží k zachytávání spermií

Krempa: okraj pesaru, který při zavedení lne k poševním stěnám

Kopule/Důlek:při zavedenípokrývá děložní čípek a zabraňuje spermiím vstupu do dělohy

Odstraňovací poutko: slouží ke snadnému vyjímání FemCapu z pochvy

Tento malý cervikální klobouček je vyroben z lékařského nealergického silikonu, který je měkký a poddajný. Dá se snadno zmáčknout a vložit do pochvy. Nasazuje se na děložní čípek v pochvě a je opakovatelně použitelný.

FemCap je nasazen na čípek volně a nijak jej neutiskuje a nepoškozuje. 
Ve vagíně je upevněn součinností 3 faktorů:

1. nasazením na čípek
2. lehkým rozestřením kremp do poševních kleneb a přilnutím k poševním stěnám
3. mírným podtlakem vzniklým v důsledku přilnutím kremp a umístěním kopule na čípek

 

FemCap velikosti

FemCap se vyrábí ve 3 velikostech a každá žena je sama schopna určit pro sebe vhodnou velikost. Ta se odvíjí od průměru čípku, který ovlivňuje prodělané těhotenství a porod.

 

femcap222630

FemCap (22 mm) Malý – pro ženy, které ještě nikdy nebyly těhotné

FemCap (26mm) Střední – pro ženy, které již byly někdy těhotné, ale nerodily vaginálně (např. císařským řezem) nebo pro ženy které prodělaly potrat

FemCap (30 mm) Velký – pro ženy, které již byly těhotné a rodily vaginálně (přirozenou cestou). Nebo pro ženy, které rodily císařských řezem při hodně otevřeném děložním hrdle

 

Antikoncepční účinnost samotného FemCapu je 96%. Pro zvýšení účinnosti lze kombinovat se spermicidním gelem Contragel Green, který se aplikuje především do žlábku FemCapu. Při použití se spermicidem se účinnost zvyšuje až na 98%.

 

Výhody:

- Opakovatelně použitelný
- Ekonomicky výhodný
- Žádné nežádoucí účinky
- Vyroben z lékařského silikonu - nealergického materiálu
- Může být zaveden až na dobu 48 hodin
- Lze ho zavést i mnoho hodin před stykem, a tak nenarušuje spontánnost sexu
- Jeden pesar FemCap se používá rok až dva v závislosti na četnosti používání

Důležité upozornění:

- Používání FemCapu vyžaduje plánování sexuálního styku
- Bez použití spermicidu je méně účinný
- Nelze použít v době menstruace
- FemCap Pesar nechrání před pohlavně přenosnými chorobami

 

Jak se používá FemCap

Co je FemCap (Pesar-cz)

Žena si může zavést FemCap v několikahodinovém předstihu před plánovaným pohlavním stykem. (např. ráno před očekávanou večerní schůzkou).

Pesar však musí být nasazen nejméně 15 minut před stykem, protože sexuální vzrušení způsobí zvětšení velikosti pochvy a pak nelze pesar správně zavést a umístit.

FemCap umožňuje opakovaný styk, aniž by bylo nutné ho vyjímat a znovu zavádět.

FemCap lze ponechat zavedený v pochvě nejdéle 48 hodin.

Po styku musí zůstat FemCap v pochvě zavedený nejméně 6 hodin, dokud všechny spermie neuhynou.

V kyselém poševním prostředí vydrží spermie pohyblivé a oplození schopné cca 3 hodiny. Jinak je tomu v děloze, kde vydrží oplození schopné 5 až 7 dní. FemCap pokrývá děložní čípek a brání spermiím vstupu do dělohy. 

 

 

 

FemCap video

 

 

Nejčastější dotazy

FemCap je v kombinaci se spermicidním gelem (Contragel Green) nebo přerušovanou souloží vysoce spolehlivou dámskou antikoncepcí. Musíte ho používat pravidelně při každém pohlavním styku. Pak dosáhnete ochrany rovnající se hormonální antikoncepci. Upozornění: Nevjímejte pesar hned po styku, ale nejdříve po 6 hodinách, až všechny spermie uhynou!
V klinických studiích byla při správném použití prokázána účinnost 96%. Účinnost FemCapu se dále zvyšuje s použitím spermicidu např. Contragel Green až na 98%.
Pečlivě si pročtěte příbalový leták, který s produktem obdržíte, a několikrát si nasazení a vyjímání vyzkoušejte.

Okraje správně zavedeného FemCapu lnou ke stěnám pochvy. Když zatlačíte na střed zavedeného pesaru, lehce se prohne a pod vypouklou částí nahmatáte pevnější čípek. Pokud se Vám pod tlakem prstu celá kupole FemCapu prohne, nesedí pesar dobře na čípku a je potřeba jeho nasazení upravit. Při vyjímání FemCapu byste měla cítit mírný odpor.

Pokud si ani pak nebudete jistá, kontaktujte MUDr. Michaelu Tomanovou na emailu poradna@pesar.cz. Zodpoví Vaše dotazy a pomůže vám vyřešit konkrétní problém.
FemCap si může zavést na děložní čípek v několikahodinovém předstihu před plánovaným pohlavním stykem. (např. ráno před očekávanou večerní schůzkou). Musí však být nasazen nejméně 15 minut před stykem, protože sexuální vzrušení způsobí zvětšení velikost pochvy a pak nelze pesar správně umístit.
FemCap můžete mít v pochvě bez problémů až 48 hodin. Pokud ho necháte v pochvě déle, riskujete zánět pochvy a močových cest. Nicméně nezapomeňte, že pesar FemCap musíte nechat nasazený ještě alespoň šest hodin po styku, aby nedošlo k nežádoucímu otěhotnění!
Ano, můžete. Vzhledem k tomu, že cervikální klobouček FemCap nechrání před virem HIV a některými dalšími pohlavními chorobami, může občas nastat situace, že budete chtít použít pesar zároveň s kondomem. Lze je takto kombinovat, musíte ale přidat dávku lubrikačního gelu, aby se kondom neprotrhl při tření o FemCap.
I při správně zvolené velikosti pesaru FemCap je možný kluzný pohyb kolem čípku, tzv. protáčení. Princip pevného ukotvení tkví v přilnutí krempy pesaru FemCap k poševním klenbám. Doporučujeme tedy následující postup: Po nasazení FemCapu na čípek, zaveďte prst do žlábku kloboučku v zadní klenbě a zatlačte jej co nejhlouběji. Obdobně postupujte v průběhu celého žlábku a současně přitlačte krempu kloboučku k poševní stěně. Když je pesar FemCap takto zaveden, několikrát stáhněte a zase povolte svaly pánevního dna. Můžete si také dřepnout, postavit se a pak se 5-10 min volně pohybovat po bytě. Pohyby svalů pánevního dna vytvoří potřebný podtlak k upevnění FemCapu, pak už by se protáčet neměl. Následně si dřepněte a znovu překontrolujte polohu pesaru.
Ne, se zavedeným pesarem se nesmíte koupat, pouze sprchovat. Mohlo by dojít ke snížení antikoncepční ochrany.
FemCap je vyroben v Americe a schválen FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv) v USA.
FemCap je vyroben z měkkého lékařského nealergického silikonu.
Schválené klinické studie ukazují, že nejsou známy žádné vedlejší nežádoucí účinky při používání FemCapu.

Pouze při nedodržení základních hygienických zásad může dojít k vaginální infekci nebo zánětu močových cest. Proto je třeba:
  • Udržovat pesar v čistotě
  • Před aplikací a vyjmutím pesaru si řádně umýt ruce
  • Vyndat pesar nejpozději 48 hodin po zavedení
FemCap je pro uživatelky absolutně bezpečný. Je neinvazivní a nečiní žádné změny v jejich fyziologii. FemCap je mnohem bezpečnější a přirozenější než hormonální antikoncepce, která má mnoho nežádoucích účinků ovlivňující zdraví ženy.
Nemusí se zavádět těsně před stykem. FemCap může být vložen do pochvy 15 minut až 40 hodin před stykem. FemCap nepřerušuje spontánnost styku a nesnižuje sexuální potěšení obou partnerů. Žádný z partnerů FemCap při pohlavním styku necítí.

FemCap je vhodný především pro ženy a jejich partnery, kteří jsou alergičtí na latex, z něhož jsou vyráběny kondomy.
Ano, FemCap je snadno použitelný. Žena se může naučit, jak FemCap vložit i vyjmout a zvládne jeho používání během několika dnů. Chce to však delší trénink než např. u diafragmy. S praxí může být vložení FemCapu stejně snadné jako zavedení tamponu.
Ne, FemCap nelze použít během menstruace. Bránil by přirozenému odtoku menstruační krve.
FemCap by se při styku neměl uvolnit. FemCap je speciálně navržen tak aby se přizpůsobil anatomii každé ženy.

FemCap je ukotven součinností 3 faktorů: 1. nasazením na čípek, 2. lehkým rozestřením kremp do poševních kleneb a přilnutím k poševním stěnám, 3. mírným podtlakem vzniklým v důsledku přilnutí krempy. Je nasazen volně a nijak čípek ani poševní stěny neutiskuje a nepoškozuje. Správně zvolená velikost a vložení FemCapu zajistí, aby zůstal přisátý na děložním čípku během celého pohlavního styku.
FemCap může zůstat na místě až 48 hodin.
Po vyjmutí z pochvy FemCap důkladně omyjte vlažnou vodou a antibakteriálním mýdlem. Osušte a uložte do krabičky. Čas od času FemCap pohledem zkontrolujte, případně do něj napusťte vodu, abyste se ujistila, že v něm nevznikla trhlina. Přibližně po dvou letech doporučujeme pesar FemCap vyměnit za nový.

Před prvním použitím můžete FemCap krátce vyvařit (cca 3 min.)
Po vyjmutí z pochvy FemCap důkladně omyjte vlažnou vodou a antibakteriálním mýdlem. Osušte a uložte do krabičky. Čas od času FemCap pohledem zkontrolujte, případně do něj napusťte vodu, abyste se ujistila, že v něm nevznikla trhlina. Přibližně po dvou letech doporučujeme pesar FemCap vyměnit za nový.

Lze používat 1–2 roky v závislosti na četnosti použití.