Můj život bez hormonální antikoncepce – příběh Jany Musialkové Muroňové

Sdílím s vámi příběh, ve kterém se může najít spousta z Vás. Příběhy dávají velký význam v tom, nebát se o jakékoli zkušenosti otevřeně mluvit. Je to léčivé nejen pro nás samotné, ale i pro spoustu dalších. Život bez hormonální antikoncepce se zdá na první pohled jako celkem jednoduchý. Stačí prostě a jednoduše nebrat pilulky, náplast, neužívat žádné další hormony, ale to často za tím stojí mnoho úsilí a odříkání. Tento příběh má sloužit jako inspirace dalším ženám. Inspirujme se jedna od druhé bez soudů a se vzájemným pochopením.

DSC_0301

O antikoncepci jsem poprvé mluvila se svou maminkou ve svých patnácti letech. Dostala jsem několik rad o tom, jak neotěhotnět. Nejlepší prý je takzvané dvojité jištění (tedy kombinovaná ochrana – antikoncepční pilulky + kondom). O jejich slovech jsem nepochybovala a o něco později jsem se vydala za gynekologem. S  naprostou samozřejmostí jsem začala brát hormonální antikoncepci. O nějakých vedlejších nebo negativních účincích mě vůbec nenapadlo přemýšlet. Ve škole i doma jsem vždy na HA slyšela jen samou chválu a pozitiva. Brát pilulky je přeci „správné, bezpečné a hlavně zodpovědné“.

Příbalový leták jsem jen prolétla očima a nad seznamem vedlejších účinků se ani nepozastavila. Vliv autorit, kterými pro mě byli rodiče a škola, byl velice silný a nezpochybnitelný. Byla jsem poslušná holka, která se vždy snažila plnit přání a požadavky ostatních, a tak jsem několik let denně pravidelně polykala pilulky. Výhodu jsem spatřovala především v tom, že moje jinak velmi bolestivá menstruace byla při užívání HA snesitelnější.

contraceptive-pills-849413_1920-1024x590


Ze začátku bylo vše v pořádku, i když jsem již od prvních dnů užívání pociťovala určitý nevysvětlitelný neklid a párkrát mě napadly otázky typu: A to takhle budu brát pilulky jak dlouho? Dokud nebudu chtít dítě? A co pak? Budu zase zobat až do menopauzy?

Začala jsem studovat vysokou školu, takže o dítěti jsem vážně neuvažovala v horizontu několika příštích let, přesto jsem si říkala, že to nemůže být jen tak…
Po několika letech užívání se začaly projevovat zdravotní obtíže. Nebyly sice nijak razantní a přicházely spíše pozvolna, ale přesto nešlo opomenout signály těla, které mě upozorňovaly na to, že něco není v pořádku.

Začala jsem trpět opakovanou vaginální suchostí a mykózami, častými migrénami, ale co mě trápilo nejvíc, byla ztráta libida.

Tušila jsem, že tyto problémy mohou souviset s užíváním HA, ale trvalo mi dost dlouho, než jsem se k vysazení pilulek definitivně rozhodla. V té době mě také trápily opakované zánětlivé potíže se slepým střevem, a proto jsem po jeho operativním odstranění jela na rekonvalescenci do lázní. Tam jsem narazila na jednoho osvíceného gynekologa, který mi doporučil, ať antikoncepci vysadím. O vysazení prášků jsem přemýšlela už dlouho, a názor lékaře byl tou poslední tečkou na závěr.

Můj tehdejší přítel (teď už bývalý) mě však v rozhodnutí nepodpořil, ba právě naopak. Trval na tom, abych pilulky brala dál i přesto, že věděl, že mi nedělají dobře. Zároveň odmítl používat prezervativ. V té chvíli jsem si jasně uvědomila, že to pro mne není ten správný partner.

DSC_0406

V dnešní době je HA stále nejrozšířenější formou antikoncepce a masově se předepisuje v gynekologických ambulancích. Mnoho mužů pokládá za samozřejmost, že antikoncepce je jen záležitostí žen a oni se nemusí o nic starat. V podstatě si jen užívají na úkor zdraví svých partnerek a žen. Naštěstí se začíná čím dál více mluvit o negativních dopadech a rizicích, které HA má.

Tato nepříliš pozitivní zkušenost mě ovlivnila natolik, že jsem na podzim roku 2017 iniciovala projekt „MUŽI A ANTIKONCEPCE“. Společně s Adélou Novákovou a Katkou Juřenčákovou jsme oslovily několik vědomých mužů a požádaly je, aby nám odpověděli na pár otázek týkající se antikoncepce. Jak ji vnímají oni, co si myslí o hormonálních pilulkách, zda ví o jejich negativních účincích na zdraví ženy atd. Většina z dotázaných mužů vyjádřila myšlenku, se kterou rezonuji také. Plodnost páru je společná, a tak by k ní měli přistupovat společně muži i ženy a podílet se na ní stejným dílem. Jedině tak může vztah mezi nimi fungovat dlouhodobě.

Po vysazení prášků jsem cítila úlevu a zdravotní potíže odezněly. A teprve v té době, jsem se začala probouzet jako z hlubokého nevědomého snu a naplno objevovat svou ženskost a s tím spojenou sexualitu. Začala jsem vnímat svou cykličnost, užívat si svou ovulaci, a život mě opět více baví.

DSC_0558-461x692

Můj nový partner s používáním prezervativu problém neměl, přesto jsem stále přemýšlela ještě nad jinou ochranou proti početí. Tentokrát jsem již jasně věděla, že hormony už nikdy více brát nechci. Ale jak jinak se chránit?

Tělísko pro mne nepřicházelo v úvahu, protože představa, že mám v sobě zavedený cizorodý předmět, který si nemohu v případě potřeby sama vyjmout, pro mne byla nemyslitelná. O symptotermální metodě jsem tenkrát neměla dost informací a myslela jsem si, že je to jen nespolehlivé počítání plodných a neplodných dnů.

A pak mi v hlavě blikla vzpomínka na pesar. Poprvé jsem o něm slyšela někdy na střední škole v občanské nauce, jako o metodě nehormonální antikoncepce pro ženy. První věc, která mě napadla, bylo zajít do lékárny. Tam mě však paní magistra odbyla s tím, že pesary se zde už dlouhá léta neprodávají. Bylo to v roce 2010.

MR_Caya_3069_Highres_EBVa_web-1024x700

Tak jsem zjistila že, v České republice se pesar sehnat nedá. Požádala jsem proto kamarádku, aby mi jej dovezla z Německa, kde se běžně v lékárnách prodával. S používáním pesaru jsem byla spokojená a můj partner také. Napadlo mne, že by se v ČR našlo více žen, které by uvítaly, kdyby tento druh nehormonální antikoncepce mohly používat. Rozhodla jsem se proto, že pesary  k nám začnu dovážet a prodávat.

Můj tehdejší partner a zároveň teď můj manžel, mě v mých aktivitách podpořil a pomohl mi. Společně jsme založili společnost ForLady Pharma s.r.o. a stali se výhradními distributory antikoncepčních pesarů pro Českou Republiku. Nyní již dodáváme antikoncepční pesary a gely téměř do všech lékáren, protože si myslíme, že dostupnost těchto produktů je klíčová.

V rámci osvěty a propagace pořádám školení a vedu semináře, kde mluvím o rizicích spojených s užíváním HA a o jiných možnostech nehormonálních antikoncepčních metod.

Navštěvuji gynekology po celé České republice a informuji je o pesarech jako o možnosti nehormonální antikoncepce. Spolupracuji také s lékařkou, gynekoložkou Míšou Tomanovu, která vede on-line gynekologickou poradnu na našem webu pesar.cz.

Kdybych měla svůj dosavadní životní příběh shrnout do jedné věty, zněla by následovně: Jak se z mé hořké partnerské zkušenosti spojené s HA stalo mé povolání a zároveň poslání.

DSC_0378-461x692

 

Jana Musialková Muroňová je lektorkou ženských témat, především antikoncepce a menstruace. Je propagátorkou nehormonální antikoncepce, zabývá se v této oblasti poradenstvím, pořádá školení a semináře.