Jak vybrat správnou velikost menstruačního kalíšku?

Zásadní pro spokojené používání menstruačního kalíšku je volba správného tvaru a velikosti. Výrobci vyrábějí kalíšky nejčastěji ve dvou, a někdy i více velikostech. Jednotlivé značky kalíšků se od sebe mohou kromě velikosti lišit dále tvrdostí materiálu, objemem, tvarem, nebo absencí stopky. Velikosti kalíšků bývají označeny číslicemi nebo písmeny – A/B, 1/2 nebo S/L. Je nutné dobře číst popisy výrobců, jak jsou jednotlivé velikosti označeny.

femmycycle_velikostiAčkoliv nejlepší metodou, jak zjistit, zda vám vybraný kalíšek sedí, je samozřejmě samotná zkušenost, k výběru správné velikosti Vám může pomoci několik kritérií:

  • počet porodů
  • věk
  • sportovní aktivita
  • síla menstruace
  • poloha čípku při menstruaci

 

Obecně lze říci, že pro starší ženy po porodu nebo ženy se silnou menstruací jsou vhodné větší kalíšky, ale důležité je mít na paměti, že to neplatí vždy!

Počet porodů

Má-li za sebou žena již jeden nebo více vaginálních porodů, lze z toho usuzovat, že bude možná potřeba pořídit větší velikost kalíšku. Nelze to ovšem považovat za pravidlo, tudíž není nutné po porodu automaticky pořizovat větší velikost kalíšku. V případě porodu císařským řezem nedochází k výraznému ochabnutí svalů pánevního dna, a proto není nutné brát počet porodů jako kritérium pro výběr velikosti kalíšku.

Věk

S vyšším věkem dochází k postupnému snižování napětí svalů pánevního dna, proto ženy kolem 30. roku často volí větší velikost kalíšku bez ohledu na to, zda za sebou již porod mají, nebo ne. Svaly pánevního dna lze aktivně posilovat cviky k tomu určenými nebo používáním vaginálních kuliček.

Sportovní aktivita

Ženy, které jsou pohybově aktivní, pravidelně cvičí nebo jsou v práci celý den v pohybu, mívají svaly pánevního dna dostatečně zpevněné, a tak mohou zvolit menší velikost menstruačního kalíšku.

Poloha čípku

Děložní čípek může být v době menstruace položen níže než v jiných fázích cyklu. Takto nízko položený čípek může způsobovat komplikace při zavádění kalíšku, a může vést i k tomu, že kalíšek bude brzy protékat, protože čípek zabere část jeho objemu. O nízko položeném čípku mluvíme, pokud je vzdálenost od čípku k poševnímu vchodu kratší než 5 cm. Nejedná se o žádnou patologii, ale výběr kalíšku může být v takovém případě komplikovanější. Pro ženy s nízko položeným čípkem je vhodný kalíšek FemmyCycle M.