Údržba a péče o menstruační kalíšek

K tomu, aby kalíšek plnil svoji funkci dobře i několik let, je potřeba o něj správně pečovat. Nyní si ukážeme, že údržba kalíšku není nic složitého a že si každá žena může vybrat z možností ty, které jí nejvíce vyhovují.

První použití

Před prvním použitím si umyjte ruce, kalíšek omyjte v teplé vodě mýdlem a dejte na 20 minut vyvařit do vroucí vody. Při vyvařování je důležité dbát na dostatek vody v nádobě, aby nedošlo ke kontaktu kalíšku s dnem nádoby. Pokud by se voda vyvařila, kalíšek by se mohl nevratně poškodit.

Péče o kalíšek během menstruace

Ke každodennímu čištění kalíšku v průběhu menstruace se doporučuje používat mýdlo bez parfemace, které neobsahuje oleje. Zbytky olejů by mohly ulpívat na povrchu kalíšku, a dráždit pak oblast poševní sliznice. Kalíšek není vhodné čistit přípravky na nádobí či saponáty, ani mýt v myčce. Někteří výrobci vyrábějí speciální mýdla a gely určené konkrétně k čištění menstruačních kalíšků, ty mohou posloužit jako alternativa výše zmíněného mýdla. V průběhu menstruace je důležité udržovat čisté otvory, které jsou podél horního obvodu kalíšku. Ty lze čistit tak, že kalíšek naplníte vodou až po okraj, přikryjete druhou rukou, a poté kalíšek zmáčknete v jeho spodní části. Proud vody, který vytryskne skrz otvory, je bezpečně vyčistí. Udržovat otvory čisté lze také kartáčkem nebo jinou mechanickou pomůckou, ale je nutné se vyvarovat ostrých předmětů, které by mohly kalíšek poškodit.

vejce_modre

Péče o kalíšek po menstruaci

Po skončení menstruace je vhodné kalíšek opět vydezinfikovat vyvařením. Lze použít také alkohol nebo jeho přírodní variantu – citrónovou šťávu, která napomáhá také odstranění případného zápachu. Ke sterilizaci kalíšku lze využít i parní sterilizátor do mikrovlnné trouby, který se běžně využívá ke sterilizaci kojeneckých lahví. Dále existují sterilizační kelímky a sterilizační vejce, které jsou přímo určené ke sterilizaci menstruačních kalíšků. Na trhu jsou k dostání také sterilizační tablety, které rozpuštěny ve studené vodě vytvoří roztok, do něhož se kalíšek na 15 minut ponoří. Po použití těchto tablet je vhodné kalíšek ještě opláchnout čistou vodou, aby bylo jisté, že se zbytky roztoku nedostanou do kontaktu s poševní sliznicí.

Stává se, že po delším používání jednoho kalíšku dochází k jeho zabarvení od menstruační krve. To lze odstranit ponořením do 3% peroxidu vodíku, který je běžně dostupný v lékárně jako dezinfekce. Po jeho sterilizaci uložte kalíšek do látkového pytlíčku nebo plastové krabičky, které jsou určeny k uskladnění kalíšku. Při manipulaci s kalíškem vždy dbejte na hygienu rukou.